Problemy ze snem? Sprawdź, co robić!

Na bezsenność cierpi dziś coraz więcej osób – jesteśmy na nią narażeni bez względu na płeć i wiek. Czynniki, które mogą do niej prowadzić, dzielimy na te proste, prozaiczne i łatwe do wyeliminowania oraz na te bardziej złożone. Do problemów, które mogą przyczynić się do bezsenności, możemy zaliczyć np. hałas, upał, zmianę strefy czasowej, ale także nieregularne godziny snu, długie oglądanie telewizji, grę na komputerze do późnych godzin nocnych. Do odżywczego snu nie przyczynia się też zbyt wysoka temperatura w sypialni, niewygodny materac czy nieprzyjemna w dotyku pościel. Jak sobie radzić z problemem? Sprawdzamy.

Objawy bezsenności

Problemy ze snem to nie tylko niemożność zaśnięcia, ale także wybudzanie się w nocy lub bardzo wczesne wstawanie. Wszystko to może się przyczynić do pojawienia się uczucia zmęczenia, rozdrażnienia, do spadku koncentracji.

Do najczęstszych objawów bezsenności możemy zaliczyć:

  • Trudności w zasypianiu,
  • Problem ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania,
  • Częste budzenie się w nocy i niemożność powtórnego zaśnięcia,
  • Późne zasypianie i wczesne wstawanie,
  • Problemy dnia codziennego – utrudnione skupianie się na wykonywanych czynnościach, problemy z koncentracją,
  • Drażliwość, depresję, niepokój,
  • Senność w ciągu dnia,
  • Ciągłe uczucie zmęczenia,
  • Agresję i nadpobudliwość.

Co za to odpowiada?

Możemy znaleźć kilka czynników, które odpowiadają za jakość i czas naszego snu. Najważniejszym z nich jest hormon wytwarzany w naszym mózgu, a dokładnie w szyszynce. Mowa oczywiście o  melatoninie. Odpowiada ona za nasz dobowy rytm, jest niczym innym jak regulatorem zegara biologicznego. To od jej stężenia zależy prawidłowy rytm dnia i nocy. Najwyższy poziom melatoniny w organizmie przypada na godziny nocne (szczyt pomiędzy 24 a 3), natomiast w ciągu dnia jej wytwarzanie jest zablokowane. Na zaburzanie wydzielania hormonu może wpływać stres, nieregularny tryb życia np. praca w godzinach nocnych czy dalekie podróże ze zmianą stref czasowych.

Melatonina wytwarzana jest przez całe nasze życie, jednak wraz z wiekiem jej poziom zaczyna się obniżać, co skutkuje problemami ze snem u seniorów.

Jak poradzić sobie z bezsennością?

Najlepiej uregulować swój tryb życia tzn. chodzić spać zawsze o tej samej porze, unikać ciężkostrawnych posiłków wieczorami, nie stresować się. Zasady wydają się dość proste, ale każdy wie, że unikanie stresu to często misja niewykonalna. Dlatego w razie potrzeby warto sięgnąć po pomoc w postaci tabletek z melatoniną. Przyjmowane w odpowiedni sposób są w stanie pomóc nam zwalczyć problemy ze snem. I odzyskać szansę na głęboki, nocny wypoczynek. Więcej dowiesz się na stronie https://melatonina.pl/.

1 KOMENTARZ

  1. Przyczyn może być wiele, a jedną z nich jest zły materac. Często jest to ignorowane, a może mieć na nas duży wpływ. źle dobrany materac szkodzi nie tylko na sen ale i na kręgosłup.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj



Podobne wpisy