Jak podzielić pokój dziecięcy na dwa?

Dzieci potrzebują swojej własnej przestrzeni – do zabawy, do nauki do spania. Współdzielone pomieszczenia mogą generować napięcia i utrudniać funkcjonowanie, zwłaszcza przy dużej różnicy wieku. Jak więc przedzielić jeden pokój dziecięcy na dwa?

Pokój dziecięcy – dzielić czy nie dzielić?

Odrobina prywatności dla każdego dziecka jest bardzo cenna. Ciężko o nią zadbać, gdy rodzeństwo współdzieli swój pokój. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na podział pomieszczenia, by stworzyć oddzielną przestrzeń dla każdego dziecka. Takie rozwiązanie jednak wymaga odpowiednich warunków. Gdy pokój dziecięcy jest mały lub o nieregularnym kształcie, jego podział może być wyzwaniem lub być prawie niemożliwy. Czasem też stworzenie oddzielnych przestrzeni nie jest konieczne – gdy nasze dzieci się dogadują, możemy zrezygnować ze stworzenia oddzielnych pokojów. Wiele osób także decyduje się na wspólną przestrzeń dla młodszych pociech, a także, gdy są one tej samej płci. Jeśli jednak mamy warunki do przedzielenia pokoju, warto wykorzystać tego typu rozwiązanie w swoim domu.

Ścianka z płyty kartonowo-gipsowej

Płyty kartonowo-gipsowe to proste i praktyczne rozwiązanie, gdy chcemy stworzyć dodatkową ścianę. Ich zaletą jest niska waga, łatwy montaż i niewielka grubość. Dużym plusem jest także mała cena, która sprawia, że tego typu rozwiązanie jest w zasięgu wielu z nas. Łatwy montaż sprawia, że z pracami możemy poradzić sobie praktycznie samodzielnie. Nie obciążają także ani stropu, ani podłogi, dzięki czemu są dość uniwersalne. Możemy też użyć płyt do wydzielenia tylko części pomieszczenia, jak i do wydzielenia praktycznie całego nowego pokoju. Pamiętajmy jednak, by w takiej sytuacji szczegółowo zaplanować podział przestrzeni. Ważne jest, by każde z dzieci dysponowało odpowiednią ilością przestrzeni oraz miało dość dużo światła, co pozwoli na ich wygodne funkcjonowanie na co dzień.

Przedzielenie szafą

Meble jako sposób przedzielenia pokoju to jeden z najczęściej spotykanych sposobów. Nic dziwnego – jego zaletą jest bez wątpienia niski koszt i funkcjonalność. Korzystamy z mebli, które i tak muszą znaleźć się w pokoju dziecięcym. Możemy także dobrać je w ten sposób, by uzyskać odpowiednią dla nas aranżację – bardziej otwartą lub mocniej rozdzieloną. Warto zapoznać się z dostępną ofertą, przykładowo tutaj: https://domar.pl/kategorie/pokoj-dzieciecy-mlodziezowy/. Zaletą takiej opcji jest też łatwe ustawienie, a także – w razie potrzeby – usunięcie przegrody. Takie rozwiązanie jednak ma też swoje wady. Za pomocą mebli nie uzyskamy realnej ściany, co może być niewystarczające w niektórych przypadkach, wymaga też skompletowania czasem większego i stabilnego zestawu mebli. Świetnie sprawdzi się jednak w niewielkich pomieszczeniach oraz w sytuacji, gdy do pokoju wpada niewiele światła dziennego.

Panel dekoracyjny

Pokój dziecięcy także może być stylowy. Jeśli szukamy nietypowego rozwiązania, by podzielić pomieszczenie, możemy zdecydować się na przyjemne dla oka panele dekoracyjne. Wybór tego typu produktów jest bardzo szeroki. Możemy zdecydować się na opcję mniej lub bardziej zabudowaną, a także o różnych wzorach – od tych bardziej nowoczesnych i awangardowych, bo delikatne, z motywami kwiatowymi lub fantazyjnymi. Montaż panelu dekoracyjnego też jest prostym rozwiązaniem. Jednak ozdobne ścianki często są droższe od popularnego karton-gipsu. Bardziej ażurowe wersje mogą także być nieodpowiednie, gdy dzieciom zależy na większej dozie prywatności. Jeśli jednak chcemy stworzyć subtelny podział, a jednocześnie dodać odrobiny charakteru do wnętrza, to panele dekoracyjne będą idealnym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutajPodobne wpisy