Falcerka – do czego służy, jak działa?

Falcerka, inaczej zwana złamywarką, jest jednym z urządzeń używanych w drukarniach, biurach, punktach usług reklamowych. Nie każdy wie, do czego służy ta maszyna, chociaż często mamy do czynienia z wyrobami z papieru powstałymi przy jej użyciu. Najkrócej mówiąc – jest to urządzenie, które składa papier. W jaki sposób to robi, jakie są warianty jej zastosowań i czym falcerka różni się od bigówki – przeczytasz w tym artykule.

Maszyny do zadań specjalnych

Nawet w niewielkim biurze potrzebne są urządzenia usprawniające pracę, takie jak dziurkacze, bindownice, laminatory, gilotyny do papieru czy niszczarki dokumentów. W drukarniach, introligatorniach, wytwórniach opakowań i dużych firmach przygotowujących materiały reklamowe i promocyjne we własnym zakresie znajdują swoje zastosowanie również mniej znane, profesjonalne sprzęty, czyli bigówka i falcerka. Pierwsza z nich odpowiada za tworzenie wgnieceń (bigów) i łatwe zaginanie arkuszy papieru wzdłuż powstałych rowków. Druga maszyna, czyli falcerka, załamuje arkusze papieru, tektury wzdłuż zaprogramowanych linii. Tak powstają ranty opakowań, grzbiety gazet, ulotek, folderów.

Falcerka – do czego służy, jak działa
Falcerka – do czego służy, jak działa

Dlaczego do składania papieru potrzebna jest wyspecjalizowana maszyna?

W procesie produkcji artykułów z papieru zazwyczaj w grę wchodzą duże ilości składanych elementów. Chociaż składanie papieru to pozornie prosta czynność, praca falcerki znacznie przyspiesza ten proces. Ustawione przez operatora parametry składania są łatwo powtarzalne, a maszyny działają z wielką precyzją i wydajnością.

Rodzaje falcerek

Profesjonalne złamywarki

Profesjonalne złamywarki stosowane w drukarniach, introligatorniach i przy produkcji opakowań różnią się między sobą zastosowanymi mechanizmami działania.

  • Falcerka nożowa złamuje papier w postaci arkuszy. Najpierw przemieszcza i wyrównuje arkusze papieru za pośrednictwem przesuwnego oporu, następnie uderza tępym nożem, po czym wciąga papier przez wałki złamujące.
  • Falcerka kasetowa również pracuje z arkuszami papieru. Złamuje część arkusza papieru wystającą z kasety – poprzez wciągniecie jej w wałki złamujące.
  • Falcerka lejowa formuje zaś wstęgi papieru, przemieszczając je najpierw wałkami do leja tworzącego fałdę, a następnie ściskając fałdę wałkami. W następnym kroku papier jest cięty na arkusze i w ostatnim łamany przez tępy nóż falcerki.

Falcerki biurowe

Falcerki przeznaczone do biur są urządzeniami mniejszymi, o uproszczonym działaniu. Są coraz powszechniej używane w punktach usługowych, biurach, agencjach reklamowych. Pomagają optymalizować koszty przygotowania materiałów reklamowych i wpływają pozytywnie na efektywność przedsiębiorstwa.

Techniki złamywania

Papier może być składany na kilka sposobów. Podstawowym typem składania papieru jest złamywanie pojedyncze, czyli dzielące kartkę na dwie części. Popularne jest też składanie listowe – na trzy równe części, z których dwie są zagięte w górę;zygzak/zetka– na trzy równe części w kształcie litery Z; a także krzyżowe – na cztery równe części wzdłuż linii prostopadłych. Rzadziej stosuje się złożenie w formie bramy – z dwoma równymi skrzydłami zagiętymi w górę – czy złożenie podwójne równoległe – z dwoma skrzydłami różnej długości zagiętymi w górę.

Jak działa falcerka?

Aby złożyć arkusze papieru w falcerce, należy ustawić ograniczniki w pozycjach odpowiadających miejscom złożenia. Falcerka pobiera arkusz włożony do podajnika, rozpędza go na wałkach i transportuje w stronę pierwszego ogranicznika, od którego papier się odbija, składając się. Tak powstaje złożenie pojedyncze. W przypadku innych modeli składania potrzebne są dwa lub więcej ograniczników i powtórzenie powyższego procesu składania.

Korzyści z użytkowania złamywarki

Falcerki biurowe są proste w obsłudze i znacznie usprawniają pracę przy składaniu arkuszy papieru. Ich obsługa polega na ustawieniu ograniczników, wyborze modelu składania i zatwierdzeniu polecenia. Przy ich pomocy można przygotować korespondencję, faktury, broszury, katalogi, zaproszenia, foldery i inne nośniki papierowe. Prędkość falcerek przeznaczonych do użytku biurowego wynosi średnio 8 000 kartek na godzinę.

Falcerki profesjonalne są niezbędnym wyposażeniem dla drukarni, introligatorni, wytwórni opakowań – tutaj bowiem cała działalność polega na projektowaniu i seryjnym drukowaniu oraz składaniu materiałów z papieru, takich jak książki, albumy, gazety, broszury, katalogi, koperty, pudełka itd.

Niektóre z dostępnych na rynku falcerek profesjonalnych są wyposażone w panel dotykowy, poprzez który automatyczne ustawia się miejsca złożeń, np. wielofunkcyjna falcerka automatyczna IDEAL 8345, której prędkość falcowania dochodzi do 14 400 kartek na godzinę.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Solo-Kolos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutajPodobne wpisy